Obywatel PL

Rozmowa o Polsce

Obywatel PL” to tytuł wydanego w maju tego roku wywiadu rzeki, będącego rozmową Bartosza Bartosika z Adamem Bodnarem. Książka, traktująca o najważniejszych sprawach Polski i Polaków, powstawała już w trakcie trwania pandemii, jest więc nadzwyczaj aktualna i również z perspektywy tej szczególnej dla wszystkich sytuacji, ocenia i opisuje stan naszego społeczeństwa.

O autorze   

Adam Bodnar jest prawnikiem zaangażowanym od wielu lat w obronę praw człowieka i obywatela. W roku 2015 został Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Wcześniej pracował dla Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jest autorem wielu publikacji poruszających zagadnienia wolności obywatelskiej, wolności słowa, tolerancji, itp. Znany z liberalnych, choć wyważonych i bardzo roztropnie głoszonych poglądów.

Ocena społeczności lokalnych

W swojej najnowszej książce Adam Bodnar przedstawia własne doświadczenia z wyjazdów do różnych zakątków Polski lokalnej, gdzie – już jako pełniący funkcje RPO – spotykał się lokalnymi aktywistami, wspólnotami obywatelskimi i samorządami. Dostrzega bardzo istotną rolę lokalnych inicjatyw dla rozwoju małych miejscowości. Zwracając uwagę na dynamikę większości samorządów, wspieraną działaniami i pomysłami pojedynczych obywateli, w nich widzi energię do zmian w Polsce – zarówno tych ekonomicznych jak i społecznych. Autor stara się zaprezentować jak powinna wyglądać obywatelskość lokalna, która bardziej, niż jakiekolwiek inne działania, jest dziś wyrazem patriotyzmu.

Ocena polskiej demokracji

Adam Bodnar wielokrotnie już w swoich wypowiedziach czy publikacjach krytycznie oceniał stan naszej demokracji, a szczególnie zmiany które w ostatnich latach w niej zachodzą. “Obywatel PL” (https://www.taniaksiazka.pl/obywatel-pl-adam-bodnar-p-1374432.html) to kolejna okazja do wskazania tych szczególnie niepokojących:

  • kontrowersyjna reforma sądownictwa;
  • brak tolerancji dla praw mniejszości;
  • coraz trwalsze i jaskrawsze podziały w społeczeństwie;
  • rosnąca liczba osób wykluczonych;
  • niespójna polityka migracyjna.

Na tym tle wyraża niepokój o naszą najbliższą i dalszą przyszłość, wskazuje na konieczność docenienia naszej różnorodności oraz działań na rzecz solidarności międzypokoleniowej.

Czas pandemii

Ponieważ książka ukazała się pod koniec drugiego miesiąca trwania pandemii, jej obraz i spodziewane skutki, są jednym z głównych tematów podjętych przez autora. Ciekawą obserwacją jest choćby zmiana struktury skarg kierowanych do RPO po wybuchu pandemii. Problemy jakie się pojawiły to m.in.:

  • organizacja lotów powrotnych do Polski;
  • skargi na kwarantannę.
Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Author

biuro@seodot.pl