Obywatel PL

Schyłek demokracji czy kwitnący kraj?

Czy w naszym kraju powoli kończy się demokracja? Jak należy oceniać niedawne reformy sądownictwa? Na te pytania w książce “Obywatel PL” odpowiedzieć usiłuje Adam Bodnar.

Co trapi Polskę?

Narastające podziały społeczeństwa powoli, acz sukcesywnie zmieniają krajobraz naszego kraju. Czy byliśmy kiedykolwiek bardziej skłóceni niż teraz, czy może jest to dla Polaków naturalna cecha, która towarzyszy im przez całą ich historię? Co będzie działo się w przyszłości, czy uda nam się zjednoczyć samemu, czy znów będzie potrzebny jakiś wielki konflikt, ogromne wydarzenie jednoczące wszystkie sił kraju w jedną stronę? Skąd te podziały, które teraz obserwujemy, się w nas wzięły? Opisywana książka to odważne prześwietlenie stanu polskiej demokracji. Dokonane jest ono przez nie byle kogo, ale samego rzecznika praw obywatelskich, Adama Bodnara. W brawurowej rozmowie z Bartoszem Bartosikiem usiłuje on udzielić odpowiedzi na wszystkie podane wyżej pytania, ale nie tylko. Wszakże nie są to jedyne bolączki, jaki obecnie można dostrzec w kraju nad Wisłą. Kim są obecnie najbardziej wykluczone osoby? Czy są to mniejszości narodowe, biedni czy też może mniejszości homoseksualne? Co daje Polsce energię do zmian?

Próba zdefiniowania historii i prognozy na przyszłość

Autor dużą uwagę poświęca samorządom. Stawia on tezę, iż to właśnie małe wspólnoty zapewniają Polakom niespotykaną siłę i pozwalają przebrnąć przez wszystkie trudności. Teoria ta stoi więc niejako w kontrze do działań obecnego rządu, który stawia na centralizację. Skąd taki rozdźwięk pomiędzy, jak by nie patrzeć, urzędnikami najwyższego stopnia w tym samym kraju? Czy samo to nie pokazuje, że podziały wewnątrz naszego społeczeństwa są ogromne? Bodnar nie tylko podejmuje się trudnego tematu, ale także w znakomity sposób wyjaśnia swój punkt widzenia i pozwala wszystkim czytelnikom spojrzeć na ludność Polski inaczej niż kiedykolwiek, albo przynajmniej (dla bardziej obeznanych w temacie) zobaczyć nowe czynniki, które będzie można wpleść we własną wizję tego, jak przezwyciężyć nasze narodowe przywary. Książka została wydana w bardzo interesujących czasach, mianowicie w momencie największej w Europie pandemii w XXI wieku. I o tym rzecznik praw obywatelskich nie omieszkał wspomnieć! Opisuje on, co czeka w związku z tym wydarzeniem przyszłe pokolenia oraz ostrzega, że pandemia może skończyć się gorzej niż możemy to sobie wyobrazić!

Obywatel PL” to obowiązkowa pozycja dla każdego świadomego człowieka i obywatela. Nawet jeśli nie zgodzisz się z autorem, to spojrzysz na sprawę z zupełnie innej strony!

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Author

biuro@seodot.pl